Originally Published: Dec 20, 2010 6:33 PM CDT

OKLAHOMA CITY--The Oklahoma Coaches Association has released its high school football All-State team selections.


Craig Simmons of Broken Arrow was named the head coach of the east team while Grant Gower of Deer Creek will be the head coach of the west team.


The players named to each team are listed below and the All-State game is scheduled for July 29 at 8 p.m. and the Tulsa-area location is to be determined.


All State Coaches:
East: Craig Simmons – Broken Arrow (Head)

Ed Yock - Morris

J. R. Winton - Pryor

Scott Dawson - Shawnee

West: Grant Gower – Deer Creek (Head)

Andy Newby - Woodward

Jim Kerbo - Tipton

Tommy Ferguson - Lindsay


East Offense

QB Kale Pearson, Union

QB Sawyer Kollmorgen, Jenks

QB Prince McJunkins, Wagoner

QB Payton Werner, Broken Bow

WR Brayle Brown, Shawnee

WR Joe Lindsey, Owasso

WR Colton Nevel, Catoosa

WR Jay Jeffers, Metro Christian

WR Jordan Alexander, Fairland

WR Tyler Deshazo, Kiefer

RB Isaac Bennett, Tulsa B.T. Washington

RB Daunte Burge, Tulsa East Central

OL Ryan Stout, Broken Arrow

OL Ben Risenhoover, Jenks

OL Brian Rawlinson, Oologah

OL Garrett Gladd, Sallisaw

OL P.J. Scott, Morris

OL Gary Lee, Victory Christian

OL Caleb Bedient, Hominy


East Defense

DL Nick Hall, Broken Arrow

DL Terry Jackson, Owasso

DL Devin Randall, Bartlesville

DL Deontay Wilson, Coweta

DL Mike Montano, Stigler

DL Skylar Cummings, Lincoln Christian

DL Taylor Freeman, Wetumka

LB Tommy Hillsberg, Woodland

LB Marcus Bruner, Porter

LB Jake Love, Tonkawa

LB Isaac Green, Madill

LB Nick Cody, Wagoner

LB Marcus Dees, Tulsa East Central

DB Canaan Sherrell, Colcord

DB Ronald Lucas, Ada

DB Tyler Lockett, Tulsa B.T. Washington

DB Kyler Harris, Muskogee

DB Richard Stanley, Union


West Offense
QB Jace James, Putnam City North

QB Derek Patterson, Kingfisher

QB Jeremy Seaton, Cashion

RB Deaquan Wojciechowski, Lawton

RB Aliston Cobb, OKC Douglass

RB Chase Chamberlain, Stratford

RB Alex Christensen, Deer Creek

WR David Glidden, Mustang

WR Devonte’ McCully, Guthrie

WR Tanner Jackson, Elgin

WR Drake Smithton, Woodward

WR Zac Hibbard, Lindsay

OL Zach Johnson, Norman

OL Caleb Cline, Norman North

OL Tylor Whitfield, Southmoore

OL Jamelle Naff, Del City

OL Dylan Dismuke, Duncan

OL Gonzalo DelaTorre, Kingfisher

OL Jacob Stephens, Fairview


West Defense
DL Hunter Davis, Choctaw

DL Marty Northern, Lawton Eisenhower

DL Connor Myers, Edmond Memorial

DL Kentrell Brothers, Guthrie

DL James Twins, Clinton

DL Micah Thompson, Jones

DL Derrick Luetjen, Hennessey

LB Carter Grigg, Lawton

LB Greg Offenburger, Norman

LB Tyler George, Altus

LB Graham Busby, Heritage Hall

LB Nick Crawford, Pauls Valley

DB Jon Luckey, Mustang

DB Brandon Swindall, Millwood

DB Cody Coats, Pond Creek-Hunter

DB Marcus Caddell, OKC Douglass

DB Justin Schanbacher, Cherokee

K Derrick Miles, Okeene


Below are the players nominated to the All-State team by class:


Class 6A East

QB: Kale Pearson, Union; Sawyer Kollmorgan, Jenks.

RB: Kirby Schoenthaler, Bartlesville.

WR: Brayle Brown, Shawnee; Jeremiah Firth, Muskogee; Christian Hood, Union; Austin Inskeep, Ponca City; Joe Lindsay, Owasso.

OL: Logan Vela, Stillwater; Matt Brown, Stillwater; Matt Rust, Muskogee; Chauncey Huddleston, Broken Arrow; Ryan Stout, Broken Arrow; Ben Risenhoover, Jenks.

DL: Taylor Carter, Shawnee; Casey Rush, Ponca City; Devin Randall, Bartlesville; Terry Jackson, Owasso; Nick Hall, Broken Arrow.

LB: Mick Miller, Bartlesville; DeAngelo Jennigs, Bixby; Ethan Ringer, Owasso.

DB: Kyler Harris, Muskogee; Richard Stanley, Union; Andrew Lemon, Bixby; Michael Nelson, Bixby.


Class 6A West

QB: Jace James, Putnam North; Chazten Gonzales, Del City.

RB: Deaquan Wojciechowski, Lawton; Jonathon Burton, Enid.

WR: David Glidden, Mustang; Covin Conrady, Putnam North; Kaiden Horn, Yukon.

TE: Kyle Fultz, Lawton.

OL: Zach Johnson, Norman; Caleb Cline, Norman North; Tylor Whitfield, Southmoore; J.P. Hendrick, Southmoore; Jamelle Naff, Del City; Jesse Venzor, Midwest City.

DL: Hunter Davis, Choctaw; Connor Myers, Edmond Memorial; Marty Northern, Lawton Ike; Tyler Newton, Westmoore.

LB: Greg Offenburger, Norman; Cody Cates, Westmoore; Carter Grigg, Lawton; Nate Robertson, Edmond Santa Fe; Ryan Adams, Edmond North; Daniel Davis, Norman North.

DB: Jon Luckey, Mustang; Cody Lee, Enid.


Class 5A East

QB: Austin Garrett, Skiatook; William Kirkpatrick, Ada; Zach Pritchard, Collinsville; Zach Hargrove, Edison.

RB: Isaac John Bennett, B.T. Washington; Buck Maples, Grove; Daunte Burge, East Central.

WR: Christian Johnson, Ada; Tyler Lockett, B.T. Washington.

K: Antonio Escebedo, East Central.

DL: Deontay Wilson, Coweta; Josh Cunningham, Claremore; Derrick Alexander, B.T. Washington; Cody Degraffenried, McAlester.

LB: Bobby Harris, Grove; Marcus Dees, East Central; Kingston Pipestem, Skiatook; Josh McGrath, Coweta; Clint Keel, Coweta; Trent Phillips, Grove; Ty Lawrence, McAlester; Tanner Scott, McAlester.

DB: Ronald Lucas, Ada; Josh Brown, Durant; Steven McMichael, Durant; Trey Bowman, Durant.


Class 5A West QB: Chase Rogers, Chickasha; Dylan Warner, Lawton Mac.

RB: Drake Morris, Chickasha; Andra Brown, Ardmore; Alex Christensen, Edmond Deer Creek; Kenton Whittington, Carl Albert.

WR: Devonte’ McCully, Guthrie; Shawn McLaws, Edmond Deer Creek; Jaree Blakes, Chickasha.

TE: Kyle Sullivan, Altus.

OL: Bryce Sullivan, Guthrie; Dylan Dismuke, Duncan; Dylan Laurens, Duncan; Cody Bizarro, Lawton Mac; Kyle Croak, Carl Albert.

DB: Devante Moore, El Reno; Trey Cohee, Ardmore; Jay Gogue, OKC Southeast.

LB: Tyler George, Altus; Morris Dale, Lawton Mac; Isaiah Byrd, Edmond Deer Creek; Payton Atchley, Duncan.

DL: Kentrell Brothers, Guthrie; Brent Bozarth, El Reno; Randy Stinson, Ardmore; Quincy Johnson, Carl Albert.


Class 4A East

QB: Prince McJunkins, Wagoner; Payton Werner, Broken Bow; Kyle Fowler, Tecumseh; Brandon Edge, Jay.

RB: Josh Cullom, Hilldale; Davonta Carter, Vinita.

WR: Jordan Robinson, Wagoner; Cy Stallard, Cleveland; Travis Carroll, McLoud; Trey Lee, Broken Bow; Colton Nevel, Catoosa.

TE: Nick Cody, Wagoner.

OL: Garrett Gladd, Sallisaw; Michael Smith, Catoosa; Brian Rawlinson, Oologah; Matt Walkingstick, Sallisaw; Casey Piguet, Vinita.

DL: Jason Rice, Glenpool; Layne Ferguson, Cleveland.

LB: John VanSingel, Oologah; Landon Ferguson, Cleveland; Larry Maine, Broken Bow; Nik Walters, Glenpool; James Dighton, Poteau; Dakota Hudgens, Oologah.

DB: Kyle Shambaugh, Jay.


Class 4A West

QB: Will Davis, Elk City; Jameson Ballenger, Santa Fe South; Lane Kinney, Clinton.

RB: Aliston Cobb, OKC Douglass; Saul Pina, Clinton; Larone Richardson, OKC McGuinness.

WR: Cody Lake, Elk City; Tanner Jackson, Elgin; Clamer Wyatt, Elgin; Drake Smithson, Woodward.

OL: Cole Craig, Harrah; Sam Houston, Cache; Jesse Huff, Woodward; Caleb Craig, Harrah; Jordan McAdoo, Piedmont.

DL: James Twins, Clinton; Devante McKinney, OKC Douglass.

LB: Steven Ferguson, Elk City; Billy Danna, Harrah; Mason Samuel, Woodward; Ryan Curtis, Elgin.

DB: Marcus Caddell, OKC Douglass; Devin Wilcox, Cache; Tanner Thompson, Cache; Colter Headrick, Guymon; Jace Melton, Guymon.


Class 3A East QB: Kale Dice, Blackwell; L.T Pfaff, Atoka; Clayton Mitchem, Spiro; Chandler Smith, Westville.

WR: Timmy Curthoys, Cascia Hall; Jay Jeffers, Metro Christian; B.J. Clayton, Atoka; Trey Stephens, Atoka.

RB: B.J. Driver, Sperry; Elliott Hawkins, Spiro; Jacob Smith, Inola.

OL: Tyler Rhoades, Cascia Hall; Gary Lee, Victory Christian; Kurtis Thacker, Inola; Justin Finney, Berryhill.

K: Daniel Bond, Beggs.

DL: Mike Montano, Stigler; Dakota Lewis, Inola; Ryan Archambo, Metro Christian.

LB: Joe Wolfe, Metro Christian; Isaac Green, Madill; Aaron Beats, Sperry; Tim Farris, Nowata.

DB: Dylan Parker, Valliant; Connor Sokolosky, Cascia Hall; Spencer Bond, Madill.


Class 3A West QB: Derek Patterson, Kingfisher; Ryan Spangler, Bridge Creek; Zach Ray, Blanchard; Chad Smith, Plainview.

RB: Devin Campbell, Bethany; Dalton Keeton, Lone Grove; Blake Riojas, Newcastle; Holden Davis, Marlow.

WR: Caden Locke, Bridge Creek; Jeremy Smith, Kingfisher.

TE: Taylor Kincannon, Weatherford.

OL: Wesley Griffin, Tuttle; Gonzalo Delatorre, Kingfisher; Rudy Oheltoint, Anadarko; Jake Stubblefield, Blanchard.

DL: Darren Davenport, Bethany; Josh Tiderman, Tuttle; Tyler Winnard, Plainview.

LB: Nick Crawford, Pauls Valley; Denzell Johnson, OKC Marshall; Brett Sullivan, Bridge Creek; Graham Busby, OKC Heritage Hall; Robby Dryden, Little Axe; Caleb Neal, Sulphur.

DB: Tanner Koons, Tuttle; Jeremy McDade, Newcastle.


Class 2A East QB: Hayden Sharp, Morris; Jordan Eagleroad, Talihina; Kasey Ng, Commerce.

RB: Kane Owens, Talihina; Bryson Sullivan, Commerce; Donovan McLeod, Chelsea.

TE: Skylar Cummings, Lincoln Christian.

WR: P.J. Scott, Morris; Hunter Spencer, Vian; Grant Towry, Lincoln Christian; Nathan Humbyrd, Colcord.

K: Dillon Gwinn, Pawhuska.

DL: Craig Dyer, Okemah; Blake Beare, Hartshorne; Billy Monholland, Vian; Dwayne Terry, Hartshorne.

LB: Jake Love, Tonkawa; Weston Williamson, Salina; Matt Tucker, Okemah; Brandon Wahnee, Morris; Chris Aguilar, Colcord.

DB: Jordan Pendergraft, Haskell; Canaan Sherrell, Colcord; Taylor Hubbard, Talihina; Shea Johnston, Newkirk; Chris Turner, Lincoln Christian.


Class 2A West

QB: Kevonte Richardson, OKC Millwood; Dylan Brite, Frederick; Dakota Treat, Washington, Okla.

RB: Steven Howard, Washington, Okla.; Travelle Pelkey, Lexington; Jacob Ellis, Alva; Stephen Nelms, Frederick.

WR: Skylar Sikes, Oklahoma Christian; Zach Hibbard, Lindsay; Brandon Swindall, OKC Millwood; Carson Tate, Lindsay.

TE: Josh Blair, Christian Heritage.

OL: Derrick Luetjen, Hennessey; Michael Rudkins, Hobart; Joe Bob Wald, Hobart; Kale Lampkin, Davis; Kirk Calhoun, Jones.

DL: Micah Thompson, Jones; Davion Pierson, OKC Millwood; Ray Wilson, Davis.

LB: Raul Orozco, Hennessey; Jeremy Barnhill, Jones; Zac Goerke, Watonga.

DB: Aaron Braziel, Washington, Okla.; Azach Griffin, Hennessey; Matt Burba, Davis.


Class A East QB: Logan Andrews, Gore; A.J. Maguffee, Quinton; Lance Kirkland, Wellston.

RB: Matt Wisdom, Afton; Izzy Huntley, Wewoka.

TE: Dylan Humphrey, Gore.

WR: Jordan Alexander, Fairland; Jesse Drosche, Fairland; Trevan Tislow, Wellston.

OL: Caleb Bedient, Hominy; Jordan Hill, Morrison; Jacob Atchison, Afton; Cagan Richardson, Wewoka.

C: Alex Thorne, Hominy; Beau Shaw, Barnsdall.

K: Jacob Mustain, Afton.

DL: Caleb Cook, Woodland; J.D. Fast, Quinton; Chase Kitterman, Oklahoma Union; Kyle Mcloud, Barnsdall.

LB: Tommy Hillsberg, Woodland; Marcus Bruner, Porter; J.D. Hollowell, Hominy; Steven Gurley, Barnsdall; Ben Goodeagle, Woodland; Tony Noel, Quinton.


Class A West

QB: Chase Chamberlain, Stratford; Jeremy Seaton, Cashion; A.J. Reyes, Thomas; Samuel Becker, Beaver.

RB: Darian Bennett, Crescent; Tanner Jenkins, Velma-Alma; Tyler Arney, Thomas; Cody Kenny, Mooreland; David Adams, Minco; Taaron Burcum, Carnegie.

WR: Dewayne Wright, Wynnewood.

OL: Jacob Stephens, Fairview; Aaron Lyle, Ringling; Dallas Fox, Velma-Alma.

K: Derrick Miles, Okeene.

DL: Jake Zielke, Turpin; Kaleb Cusack, Okeene; Ryan Reid, Carnegie; Michael Mathis, Beaver.

LB: Chris Scott, Wynnewood; Jeremiah Campbell, Beaver; Michael Musil, Crescent; Harley Downing, Oklahoma Bible; Tyler Shores, Ringling.

DB: Tommy Lawson, Stratford; Dillon Dennis, Velma-Alma.