Class A/B Regional Scores and Schedules- Oklahoma Sports - NewsOn6.com - Tulsa, OK - News, Weather, Video and Sports - KOTV.com |

Class A/B Regional Scores and Schedules

Class A/B Regional Scores and Pairings Class A/B Regional Scores and Pairings

Originally Published: Feb 18, 2011 1:51 PM CDT

Oklahoma Sports and CoachesAid.com Staff

OKLAHOMA CITY—The regional competition has already begun for Class A and Class B across the state of Oklahoma and the great matchups continue throughout the weekend.

Below you can find a list of scores from all the Class A and B sub-regional as well as the pairings for Friday’s regional games.

Class A
AREA I

Regional at Woodward (Friday)
Laverne 53, Waukomis 44 (girls)
Beaver 58, Drummond 30
Texhoma 42, Drummond 34 (girls)
Vici 66, Covington-Douglas 44

Regional at Woodward (Saturday)
Laverne vs. Texhoma (girls), 1:30
Beaver vs. Vici, 3 p.m.
Beaver vs. Okarche (girls), 6:30
Hooker vs. Okarche, 8 p.m.

Regional at Chisholm (Friday)
Pond Creek 42, Cherokee 34 (girls)
Seiling 71, Barnsdall 54
Morrison vs. Arapaho (girls), 6:30
Okeene 49, Pond Creek 39

Regional at Chisholm (Saturday)
Pond Creek vs. Morrison (girls), 1:30
Okeene vs. Seiling, 3 p.m.
Copan vs. Seiling (girls), 6:30
Cheyenne vs. Morrison, 8 p.m.

Sub-Regional at Laverne
Laverne 45, Vici 42 (girls)
Beaver 46, Texhoma 32
Beaver 36, Texhoma 28 (girls)
Hooker 40, Vici 37

Sub-Regional at Drummond
Drummond 45, Ringwood 32 (girls)
Covington-Douglas 50, Waukomis 28
Okarche 60, Waukomis 37 (girls)
Okarche 72, Drummond 38

Sub-Regional at Seiling
Cheyenne 43, Okeene 29 (girls)
Seiling 52, Arapaho 43
Seiling 42, Arapaho 35 (girls)
Cheyenne 57, Okeene 46

Sub-Regional at Morrison
Morrison 61, Woodland 41 (girls)
Pond Creek 46, Woodland 45
Copan 52, Pond Creek 49 (girls)
Morrison 55, Barnsdall 40

AREA II

Regional at Lawton Coliseum (Friday)
Turner 42, Velma-Alma 38 (girls)
Sentinel 44, Big Pasture, 26
Merritt 51, Big Pasture 46 (girls)
Velma-Alma 71, Turner 21

Regional at Lawton Coliseum (Saturday)
Turner vs. Merritt (girls), 1:30
Sentinel vs. Velma-Alma, 3 p.m.
Amber-Pocasset vs. Chattanooga (girls), 6:30
Merritt vs. Chattanooga, 8 p.m.

Regional at Chickasha (Friday)
Verden 49, Paoli 40 (girls)
Verden 49, Roff 40
Fort Cobb-Broxton 33, Sterling 13 (girls)
Binger-Oney 64, Paoli 41

Regional at Chickasha (Saturday)
Verden vs. Fort Cobb-Broxton (girls), 1:30
Verden vs. Binger-Oney, 3 p.m.
Cyril vs. Binger-Oney (girls), 6:30
Sterling vs. Fort Cobb-Broxton, 8 p.m.

Sub-Regional at Anadarko
Velma-Alma 48, Sentinel 44 (girls)
Sentinel 81, Amber-Pocasset 79
Amber-Pocasset 56, Merritt 39 (girls)
Merritt 46, Velma-Alma 39

Regional at Lawton Coliseum
Big Pasture 47, Geronimo 27 (girls)
Turner 51, Waurika 41
Chattanooga 60, Turner 30 (girls)
Chattanooga 57, Big Pasture 34

Sub-Regional at Verden
Verden 46, Cement 39 (girls)
Verden 51, Central Marlow 19
Binger-Oney 42, Fort Cobb-Broxton 27 (girls)
Fort Cobb-Broxton 67, Binger-Oney 42

Sub-Regional at Alex
Sterling 46, Roff 29 (girls)
Paoli 59, Alex 49
Cyril 62, Paoli 23 (girls)
Sterling 48, Roff 39

AREA III

Regional at Stroud (Friday)
Southwest Covenant 41, Indianola 27 (girls)
Southwest Covenant 63, Henryetta-Wilson 54
Agra 59, Hydro-Eakly 47 (girls)
Calumet 61, Olive 45

Regional at Stroud (Saturday)
Southwest Covenant vs. Agra (girls), 1:30 p.m.
Southwest Covenant vs. Calumet, 3 p.m.
Calumet vs. Olive (girls), 6:30 p.m.
Hydro-Eakly vs. Glencoe, 8 p.m.

Regional at Sperry (Friday)
Davenport 35, Oilton 22 (girls)
Kiefer 66, Afton 40
Weleetka 54, Afton 44 (girls)
Watts 72, Welch 59

Regional at Sperry (Saturday)
Davenport vs. Weleetka (girls), 1:30 p.m.
Kiefer vs. Watts, 3 p.m.
Frontier vs. Oaks (girls), 6:30 p.m.
Frontier vs. Weleetka, 8 p.m.

Sub-Regional at Calumet
Southwest Covenant 49, OCA 40 (girls)
Southwest Covenant 54, OCA 38
Calumet 90, Hydro-Eakly 38 (girls)
Hydro-Eakly 29, Calumet 20

Regional at Stroud
Agra 70, Webbers Falls 64 (girls)
Olive 49, Webbers Falls 41
Olive 56, Indianola 34 (girls)
Glencoe 70, Henryetta-Wilson 43

Regional at Sperry
Oilton 41, Welch 37 (girls)
Afton 41, Oilton 37
Frontier 67, Afton 33 (girls)
Frontier 66, Welch 47

Sub-Regional at Kiefer
Weleetka 44, Kiefer 27 (girls)
Watts 72, Davenport 58
Oaks 63, Davenport 53 (girls)
Weleetka 55, Kiefer 40

AREA IV

Regional at Colbert (Friday)
Sasakwa 64, Earlsboro 33 (girls)
Earlsboro 48, Stonewall 32
Caddo 51, Boswell 32 (girls)
Fort Towson 47, Allen 42

Regional at Colbert (Saturday)
Sasakwa vs. Caddo (girls), 1:30
Earlsboro vs. Fort Towson, 3 p.m.
Allen vs. Caney (girls), 6:30
Caddo vs. Boswell, 8 p.m.

Regional at Eastern State College (Friday)
Stuart 41, Smithville 37 (OT) (girls)
Moss 50, Cameron 41
Kiowa 56, Keota 43 (girls)
Bowlegs 69, Cave Springs 57

Regional at Eastern State College (Saturday)
Stuart vs. Kiowa (girls), 1:30
Moss vs. Bowlegs, 3 p.m.
New Lima vs. Gans (girls), 6:30
Stuart vs. Smithville, 8 p.m.

Sub-Regional at Tupelo
Earlsboro 61, Soper 45 (girls)
Earlsboro 62, Soper 44
Allen 39, Caddo 34 (girls)
Caddo 58, Allen 40

Sub-Regional at Caney
Boswell 58, Stonewall 38 (girls)
Fort Towson 57, Wetumka 39
Caney 51, Sasakwa 29 (girls)
Boswell 59, Stonewall 57

Sub-Regional at Moss
Stuart 62, Strother 53 (girls)
Moss 60, New Lima 51
New Lima 71, Kiowa 32 (girls)
Stuart 72, Bowlegs 49

Sub-Regional at Cameron
Keota 61, Cave Springs 58 (girls)
Cave Springs 70, Clayton 60
Gans 40, Smithville 37 (girls)
Smithville 69, Cameron 53

Class B

AREA I

Regional at Panhandle State (Friday)
Leedey 84, Goodwell 27 (girls)
Arnett 64, Balko 50
Shattuck 52, Boise City 41 (girls)
Goodwell 51, Leedey 47

Regional at Panhandle State (Saturday)
Leedey vs. Shattuck (girls), 1:30
Arnett vs. Goodwell, 3 p.m.
Balko vs. Forgan (girls), 6:30
Tyrone vs. Forgan, 8 p.m.

Regional at Mooreland (Friday)
Burlington 38, Sharon-Mutual 33 (girls)
Gage 67, Sharon-Mutual 60
Buffalo 51, Waynoka 24 (girls)
Fargo 57, Fort Supply 37

Regional at Mooreland (Saturday)
Burlington vs. Buffalo (girls), 1:30
Gage vs. Fargo, 3 p.m.
Hammon vs. Fort Supply (girls), 6:30
Hammon vs. Burlington, 8 p.m.

Regional at Panhandle State
Goodwell 42, Tyrone 40 (girls)
Balko 51, Felt 39
Balko 59, Boise City 46 (girls)
Tyrone def. Goodwell

Sub-Regional at Arnett
Shattuck 94, Yarbrough 23 (girls)
Leedey 61, Hardesty 41
Forgan 38, Leedey 35 (girls)
Forgan 63, Arnett 60

Sub-Regional at Sharon-Mutual
Sharon-Mutual 50, Freedom 23 (girls)
Sharon-Mutual 69, Waynoka 34
Hammon 61, Waynoka 21 (girls)
Hammon 45, Fargo 43

Regional at Mooreland
Buffalo 51, Aline-Cleo 20 (girls)
Fort Supply 58, Aline-Cleo 30
Fort Supply 47, Burlington 45 (girls)
Burlington 64, Gage 50

AREA II

Regional at Stillwater (Friday)
Cherokee 38, Midway 26 (girls)
Cherokeen 62, Wesleyan Christian 48
Shidler 58, Schulter 50 (girls)
Midway 58 Shidler 50

Regional at Stillwater (Saturday)
Cherokee vs. Shidler (girls), 1:30
Cherokee vs. Midway, 3 p.m.
Timberlake vs. Bluejacket (girls), 6:30
Timberlake vs. Graham, 8 p.m.

Regional at Mulhall-Orlando (Friday)
Butner 36, Asher 33 (girls)
Mason 55, Deer Creek-Lamont 49
Coyle 42, Mason 39 (girls)
Coyle 59, Butner 37

Regional at Mulhall-Orlando (Saturday)
Butner vs. Coyla (girls), 1:30
Mason vs. Coyle, 3 p.m.
Deer Creek-Lamont vs. Mulhall-Orlando (girls), 6:30
Medford vs. Mulhall-Orlando, 8 p.m.

Regional at Stillwater
Cherokee, bye (girls)
Cherokee 82, American Christian 23
Timberlake 70, Shidler 33 (girls)
Timberlake 55, Shidler 36

Sub-Regional at Inola
Schulter 60, Wesleyan Christian 29 (girls)
Midway 65, Bluejacket 39
Bluejacket 45, Midway 39 (girls)
Graham 94, Wesleyan Christian 76

Sub-Regional at Cushing
Asher 53, Medford 39 (girls)
Deer Creek-Lamont 48, Asher 15
Deer Creek-Lamont 54, Coyle 26 (girls)
Medford 71, Coyle 52

Regional at Mulhall-Orlando
Mason 60, Carney 20 (girls)
Butner 42, Carney 33
Mulhall-Orlando 45, Butner 44 (girls)
Mulhall-Orlando 38, Mason 37 (2OT)

AREA III

Regional at Elk City (Friday)
Granite 47, Duke 42 (girls)
Granite 62, Canute 57
Canute 44, Olustee 25 (girls)
Corn Bible 57, Tipton 52

Regional at Elk City (Saturday)
Granite vs. Canute (girls), 1:30
Granite vs. Corn Bible, 3 p.m.
Erick vs. Corn Bible (girls), 6:30
Duke vs. Indiahoma, 8 p.m.

Regional at Purcell (Friday)
Temple 47, Wapanucka 38 (girls)
Temple 56, Milburn 42
Dover 37, Lookeba-Sickles 34 (girls)
Dover 53, Ryan 34

Regional at Purcell (Saturday)
Temple vs. Dover (girls), 1:30
Temple vs. Dover, 3 p.m.
Ryan vs. Lomega (girls), 6:30
Lookeba-Sickles vs. Lomega, 8 p.m.

Regional at Elk City
Duke 55, Tipton 36 (girls)
Canute 46, Erick 42
Erick 41, Canute 37 (girls)
Duke 57, Tipton 48

Sub-Regional at Granite
Olustee 52, Indiahoma 33 (girls)
Corn Bible 77, Olustee 66
Corn Bible 52, Granite 28 (girls)
Indiahoma 64, Granite 54

Sub-Regional at Temple
Temple 39, Mountain View 16 (girls)
Temple 50, Gracemont 48
Ryan 54, Lookeba-Sickles 34 (girls)
Lookeba-Sickles 74, Ryan 23

Regional at Purcell
Dover 57, Milburn 38 (girls)
Dover 77, Wapanucka 37
Lomega 81, Wapanucka 15 (girls)
Lomega 89, Milburn 54

AREA IV

Regional at Henryetta (Friday)
Panola 35, Varnum 24 (girls)
Varnum 62, Panola 56
Kinta 51, Paden 38 (girls)
Kinta 74, McCurtain 54

Regional at Henryetta (Saturday)
Panola vs. Kinta (girls), 1:30
Varnum vs. Kinta, 3 p.m.
Pittsburg vs. Bokoshe (girls), 6:30
Paden vs. Arkoma, 8 p.m.

Regional at Antlers (Friday)
Whitesboro 49, Victory Life 35 (girls)
Battiest 55, Victory Life 51
Coleman 53, LeFlore 44 (girls)
Moyers 70, Whitesboro 62

Regional at Antlers (Saturday)
Whitesboro vs. Coleman (girls), 1:30
Battiest vs. Moyers, 3 p.m.
Battiest vs. Red Oak (girls), 6:30
Coleman vs. Red Oak, 8 p.m.

Sub-Regional at McCurtain
Panola 52, Hanna 44 (girls)
Panola 74, Braggs 72
Pittsburg 60, Paden 39 (girls)
Paden 75, McCurtain 61

Regional at Henryetta
Kinta 50, Calvin 39 (girls)
Kinta 69, Calvin 16
Bokoshe 35, Varnum 32 (girls)
Arkoma 54, Varnum 51

Regional at Antlers
Whitesboro 59, Mill Creek 28 (girls)
Battiest 59, Mill Creek 33
Battiest 52, Coleman 44 (girls)
Coleman 44, Whitesboro 41

Sub-Regional at Red Oak
LeFlore 40, Bennington 36 (girls)
Moyers 70, LeFlore 64
Red Oak 58, Victory Life 44 (girls)
Red Oak 78, Victory Life 43
Powered by Frankly
News On 6
303 N. Boston Ave.
Tulsa, OK 74103
Newson6.com is proud to provide Oklahomans with timely and relevant news and information, sharing the stories, pictures and loves of Oklahomans across our great state.
All content © Copyright 2000 - 2018 KOTV. Oklahoma Traveler™ is a registered trademark of Griffin Communications. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy, and Terms of Service, and Ad Choices.