ABC Takes Top News Emmy Honors


Friday, September 8th 2000, 12:00 am
By: News On 6


NEW YORK (AP) — ABC took top honors in the annual News and Documentary Emmy Awards, earning 11 awards and easily outdistancing CBS and NBC.

CBS and NBC tied for second with six awards apiece, and PBS earned five. The prizes for work done during the 1999 calendar year were awarded Wednesday night by the National Academy of Television Arts and Sciences at the 21st annual awards ceremony at the Marriott Marquis Hotel in New York.

The winners were:

—Coverage of a breaking news story (programs): ``Nightline'' for ``Lessons Learned: A Jonesboro Town Meeting,'' ABC.

—Coverage of a breaking news story (segments): ``Nightline'' for ``At the Brink: Downed Apache,'' ABC.

—Coverage of a breaking news story in a regularly scheduled newscast (segments): ``CBS Evening News'' for ``City of New Orleans Train Crash,'' CBS.

—Instant coverage of a news story (programs): ``Dateline NBC'' for ``Killing at Columbine,'' NBC.

—Instant coverage of a news story in a regularly scheduled newscast (segments): ``World News Tonight Weekend'' for ``Kosovo Refugees Coverage,'' ABC.

—Background/analysis of a single current story (programs): ``Nova'' for ``Decoding Nazi Secrets,'' PBS.

—Background/analysis of a single current story (segments): ''60 Minutes II'' for ``Shame of Srebrenica,'' CBS.

—Investigative journalism (programs): ``Frontline'' for ``The Triumph of Evil,'' PBS.

—Investigative journalism (segments): ''20/20'' for ``The Spoils of War,'' ABC.

—Interview: Bob Simon of ''60 Minutes'' for ``Roberto Begnini,'' CBS.

—Coverage of a continuing news story (programs): ``P.O.V./American Documentary, Inc. and Independent Television Service'' for ``School Prayer: A Community at War,'' PBS.

—Coverage of a continuing news story (segments): ``Nightline'' for ``America Black & White — The Life of a Black Cop,'' ABC; ``CNN & Time'' for ``Children of the Plague,'' CNN; ''60 Minutes II'' for ``The Forgotten Veterans,'' CBS; ``National Geographic Explorer'' for ``War Child,'' TBS.

—Coverage of a continuing news story in a regularly scheduled newscast (segments): ``NBC Nightly News'' for ``Kosovo,'' NBC.

—Informational or cultural programming (programs): ``National Geographic Special'' for ``Exploring the High Frontier,'' NBC; ``Sing Faster: The Stagehands' Ring Cycle,'' syndicated.

—Outstanding informational or cultural programming (segments): ``Dateline NBC'' for ``Awakening,'' NBC.

—Historical programming (programs): ``P.O.V./American Documentary, Inc.'' for ``Rabbit in the Moon,'' PBS; ``ABC News — The Century'' for ``Searching for the Promised Land,'' ABC.

—Historical programming (segments): ''60 Minutes II'' for ``The Lost Children,'' CBS.

—Historical programming with limited dramatization (programs): ``Moment of Impact: Stories of the Pulitzer Prize Photographs,'' TNT.

—Individual achievement in a craft in news and documentary programming, writers: Steve Hartman for ``Everybody Has a Story'' on ``CBS Evening News Weekend Edition,'' CBS.

—Individual achievement in a craft in news and documentary programming, directors: Eric Siegel for ``Brave New World'' on ``Nightline,'' ABC.

—Individual achievement in a craft in news and documentary programming, researchers: Tim Sandler for ``State of the Union'' on ``Dateline NBC,'' NBC.

—Individual achievement in a craft in news and documentary programming, cinematographers: Michael Single for ``Antarctica: The End of the Earth: Iceberg'' on ``Nature,'' PBS.

—Individual achievement in a craft in news and documentary programming, electronic camera persons: John Catto for ``Hitting the Wall'' on ``National Geographic Explorer,'' TBS.

—Individual achievement in a craft in news and documentary programming, sound: Ed Campbell and Patrick Gambuti, Jr. for ``Panic'' on ``America Undercover,'' HBO.

—Individual achievement in a craft in news and documentary programming, editors: videotape and film: Po Kutchins, Richard H. Smith for ``Come Unto Me: The Faces of Tyree Guyton'' on ``Cinemax Reel Life,'' Cinemax.

—Individual achievement in a craft in news and documentary programming, lighting directors: Geoff Amoral, Brett Holey, Pat McGillicuddy for ``NBC Nightly News,'' NBC.

—Individual achievement in a craft in news and documentary programming, graphic designers: Victor Banks, Gary Covick, Elizabeth Keating, Eric Siegel, Alecia Chenoa for ``Brave New World'' on ``Nightline,'' ABC.

—Individual achievement in a craft in news and documentary programming, title sequences: Bernard Heyes for ``Millennium'' on ``CNN Perspectives,'' CNN.

—Individual achievement in a craft in news and documentary programming, art directors and scenic designers: Elizabeth Keating, Craig Whelan, Gary Covick for ``ABC News — The Century,'' ABC.

—Individual achievement in a craft in news and documentary programming, music: Gavin Greenaway for ``ABC 2000,'' ABC.

—Special classification for outstanding news and documentary program achievement: ``Millennium Special,'' ABC; ``The Cruise'' on ``Cinemax Reel Life,'' Cinemax.