Statewide High School Basketball Scores - December 12


Thursday, July 28th 2011, 5:25 pm
By: News On 6


Originally Published: Dec 13, 2009 11:2 AM CDT

Associated Press

Boys Basketball

Girls Basketball

Bridge Creek 49, Lindsay 36
Lone Grove 44, Tuttle 41

Adair Tournament
Championship
Jay 61, Adair 48
Third Place
Westville 59, Sequoyah-Claremore 33
Fifth Place
Caney Valley 45, Chelsea 43
Seventh Place
Wyandotte 56, Okay 43

Afton Tournament
Championship
Fairland 60, Oklahoma Union 43
Third Place
Colcord 53, Afton 47
Fifth Place
Kansas 52, Quapaw 35

Agra Tournament
Championship
Yale 66, Luther 42
Third Place
Wellston 57, Agra 42
Fifth Place
Chandler JV 63, Shidler 49

Arkoma Tournament
Poteau JV 26, Booneville, Ark. 42
Fifth Place
Cave Springs 61, Gans 54
Seventh Place
Keota 71, Arkoma 41

Bartlesville Tournament
Championship
Broken Arrow 74, Putnam West 70
Third Place
Ardmore 68, Enid 40
Fifth Place
Bartlesville 69, Bentonville, Ark. 54
Seventh Place
Tulsa Rogers 39, Shawnee 36

Best in the SW Tourney - Granite
Championship
Fargo 52, Blair 44
Third Place
Granite 63, Olustee 61
Fifth Place
Snyder 46, Navajo 33

Big Eight Tournament
Championship
Stratford 57, Elmore City 46
Third Place
Fox 63, Paoli 58

Binger-Oney Tournament
Third Place
Union City 72, Corn Bible Academy 51

Bishop Kelley Tournament
Championship
Bishop Kelley 58, McGuinness 54
Third Place
Tulsa (Nathan) Hale 78, Cascia Hall 70, OT
Fifth Place
Central High 73, Stilwell 49
Seventh Place
Altus 73, Skiatook 58

Bixby Tournament
Championship
Union 54, Springdale, Ark. 37
Third Place
Springdale Har-Ber, Ark. 47, Metro Christian 45
Fifth Place
Bixby 56, Sapulpa 48
Seventh Place
Owasso 67, Glenpool 45

Burns Flat-Dill City Tournament
Third Place
Ft. Cobb-Broxton 50, Burns Flat-Dill City 37

Canton Tournament
Seventh Place
Calumet 61, Cimarron 50

Choctaw Nation Invitational Tournament
Championship
Haworth 44, Talihina 41
Third Place
Antlers 55, Pocola 44
Fifth Place
Broken Bow 68, Atoka 36
Seventh Place
Talihina 71, Clayton 54
Wright City 71, Clayton 54

Crowder Tournament
Championship
Oktaha 79, Hartshorne 77

Dover Tournament
Championship
Christian Heritage Academy 50, OKC Knights 46
Third Place
Harvest Life 78, Oklahoma Christian Academy 70
Fifth Place
Crooked Oak 62, Dover 50
Seventh Place
Perry JV 57, Geary 54

Durant Tournament
Third Place
Hugo 54, Denison, Texas 39
Seventh Place
Princeton, Texas 53, Durant 40

Eastern State/Wilburton
Championship
Howe 74, Red Oak 70, OT
McCurtain 73, Cameron 37
Third Place
Lakewood Christian 59, Warner 48
Panola 75, Buffalo Valley 41

Edmond Tournament
Championship
Edmond Santa Fe 51, Southmoore 40
Third Place
Edmond Memorial 63, Jenks 59
Fifth Place
MacArthur 72, Carl Albert 67
Seventh Place
Edmond North 56, Stillwater 47

Elk City Festival
Elk City 65, Elgin 30
Garden City, Kan. 53, Clinton 44

Five County Tournament
Championship
Hammon 55, Cheyenne 53
Third Place
Merritt 54, Erick/Sweetwater 43
Fifth Place
Sentinel 51, Arapaho/Butler (BK) 38

Frontier Shootout Tournament
Championship
Preston 54, Crescent 47
Third Place
Frontier 63, Copan 56
Fifth Place
Morrison 54, Coyle 52
Seventh Place
Newkirk 45, Ponca City JV 36

Greenleaf Invitational Tournament
Championship
Porter Consolidated 49, Gore 46
Third Place
Del City 77, OKC Northeast 62
Panama 51, Porum 43
Fifth Place
Claremore 64, Harrah 54
Kinta 66, Braggs 58
Seventh Place
Webbers Falls 49, Oaks 43
Woodward 71, Chickasha 51

Henryetta-Wilson Tournament
Championship
Wilson-Henryetta 67, Wetumka 63
Third Place
Butner 84, Wewoka 54
Fifth Place
Dewar 63, Schulter 44

High Plains Tournament
Championship
Boise City 55, Tyrone 29
Third Place
Balko 55, Texhoma JV 50
Fifth Place
Hardesty 35, Goodwell 33
Seventh Place
Felt 55, Yarbrough 31

Hilldale Tournament
Championship
Bethel 66, Hilldale 39
Third Place
Vian 64, Sallisaw 54
Fifth Place
Catoosa 68, Checotah 43
Seventh Place
Morris 66, Hilldale Jv 44

Jerry O'Quinn Tournament
Championship
Verdigris 68, Wagoner 58
Third Place
Sequoyah Tahlequah 82, Fort Gibson 74
Fifth Place
Siloam Springs, Ark. 67, Oologah 51
Seventh Place
Inola 52, Keys (Park Hill) 46

Kenneth Sooter Tournament
Championship
Welch 50, Commerce 32
Third Place
Watts 52, Ketchum 51
Fifth Place
St. Paul, Kan. 52, Foyil 38
Seventh Place
Chetopa, Kan. 42, Grove JV 29

KOFM Tournament
Championship
Pioneer-Pleasant Vale 57, Dale 48
Third Place
Okarche 54, Oklahoma Bible 30

Lake Keystone Classic Tournament
Victory Christian 52, Okmulgee 29
Championship
Tulsa Edison 66, Sand Springs 36
Third Place
Tulsa Webster 60, Cleveland 53
Fifth Place
Mannford 62, Cushing 40

Laverne Tournament
Championship
Forgan 52, Turpin 43

Liberty Tournament
Championship
Salina 38, Chouteau-Mazie 37
Third Place
Kiefer 48, Haskell 46
Fifth Place
Kellyville 49, Liberty 36
Seventh Place
Mounds 64, Davenport 48

Madill Tournament
Championship
Madill 68, Boswell 32
Fifth Place
Marietta 51, Kingston 33

McAlester Tournament
Championship
Hulbert 57, Savanna 38
Third Place
Valliant 58, Eufaula 53
Fifth Place
Coalgate 46, Stigler 29

Mooreland Tournament
Third Place
Mooreland 60, Sayre 58
Fifth Place
Timberlake 38, Drummond 36
Seventh Place
Sharon-Mutual 52, Fort Supply 33

Northwestern State Tournament
Championship
Seiling 54, Waynoka 52
Third Place
Burlington 55, Aline-Cleo 43

Oilton Tournament
Championship
Glencoe 65, Oilton 47
Third Place
Woodland 51, Drumright 44
Fifth Place
Prue 73, Billings 56
Seventh Place
Oilton JV 38, Drumright JV 37

OKC Millwood Tournament
Championship
Star Spencer 61, Dallas Academy, Texas 56
Third Place
Millwood 51, OKC Storm 43
Fifth Place
Capitol Hill 58, Southwest (Washburn), Mo. 57
Seventh Place
Boynton-Moton 48, ASTEC Charter 43

Oklahoma Baptist Tournament
Championship
Tecumseh 73, Newcastle 66
Fifth Place
Casady 47, Tishomingo 25
Seventh Place
Meeker 87, Chandler 74

Pond Creek-Hunter Tournament
Third Place
Kremlin-Hillsdale 76, South Haven, Kan. 55
Medford 52, Pond Creek-Hunter 39

Pontotoc Conference Tournament
Championship
Roff 88, Stonewall 35
Third Place
Vanoss 53, Asher 48, OT

Rock Creek Tournament
Championship
Rock Creek 53, Ft. Towson 47
Third Place
Soper 57, OKC Storm 44
Fifth Place
Victory Life 46, Eagletown 22

Silo High School Tournament
Championship
Silo 72, Stuart 51
Third Place
Calera 54, Springer 40
Fifth Place
Milburn 61, Wapanucka 53

Southwest Tournament
Championship
Big Pasture 68, Duke 40
Third Place
Chattanooga 59, Cyril 56
Fifth Place
Temple 56, Ryan 44

Sperry Tournament
Championship
Holland Hall 75, Sperry 43

Tahlequah Tournament
Championship
McLain/TSST 63, Tahlequah 59
Third Place
Roland 54, Grove 42
Fifth Place
Broken Arrow JV 57, Owasso JV 39
Seventh Place
OKC U.S. Grant 52, Sallisaw JV 42

Tulsa Memorial Tournament
FS Southside, Ark. 53, Coweta 47
Memorial 92, Fayetteville, Ark. 33
Muskogee 58, Texarkana Texas, Texas 39

Velma Alma Tournament
Championship
Velma-Alma 46, Bray-Doyle 39
Third Place
Healdton 42, Amber-Pocasset 38
Fifth Place
Verden 46, Carnegie 38
Seventh Place
Plainview JV 46, Rush Springs 44

Vinita Tournament
Championship
Pryor 62, Vinita 57, OT
Third Place
Seneca, Mo. 57, Dewey 34
Fifth Place
Nowata 78, Southwest (Ludlow), Mo. 46

Western Heights Tournament
Championship
Norman North 45, El Reno 41
Third Place
OKC Northwest 50, Yukon 47
Fifth Place
Western Heights 64, Harding Charter Prep 41
Seventh Place
Cache 58, Moore 56
Clinton 55, Garden City, Kan. 47
Lindsay 42, Bridge Creek 31
NOAH 56, Derby, Kan. 40
Tuttle 41, Lone Grove 32

Adair Tournament
Championship
Adair 53, Jay 48
Third Place
Sequoyah-Claremore 39, Westville 29
Fifth Place
Chelsea 56, Caney Valley 40
Seventh Place
Wyandotte 46, Okay 33

Afton Tournament
Championship
Oklahoma Union 61, Kansas JV 39
Third Place
Colcord 50, Afton 23
Fifth Place
Quapaw 44, Fairland 36

Agra Tournament
Championship
Wellston 52, Olive 32
Third Place
Agra 42, Luther 28
Fifth Place
Yale 61, Chandler JV 52

Altus Tournament
Championship
Cache 66, Iowa Park, Texas 49
Third Place
Altus 47, Enid 44
Fifth Place
MacArthur 48, Wichita Falls, Texas 40
Seventh Place
Eisenhower 50, Childress, Texas 33

Alva Tournament
Championship
South Barber, Kan. 52, Seiling 40
Third Place
South Central, Kan. 55, Cherokee 48
Fifth Place
Burlington 38, Waynoka 15
Seventh Place
Freedom 51, Aline-Cleo 26

Arkoma Tournament
Keota 58, Gans 40
Keota JV 36, Arkoma 9
Fifth Place
Booneville, Ark. 45, Cave Springs 32

Best of Oklahoma
Championship
Kansas 33, Fort Gibson 30
Third Place
Memorial 54, Tulsa Edison 47, 2OT
Fifth Place
Claremore 43, Pawnee 40
Seventh Place
Cyril 42, Apache 32

Best of the Southwest Tournament(Granite)
Championship
Snyder 64, Navajo 24
Third Place
Olustee 60, Granite 50
Fifth Place
Blair 61, Fargo 44

Bixby Tournament
Championship
Bishop Kelley 54, Bixby 37
Fifth Place
Owasso 51, Bentonville, Ark. 44
Seventh Place
Metro Christian 51, Glenpool 48

Canton Tournament
Seventh Place
Arnett 36, Cimarron 34

Choctaw Nation Tournament
Championship
Broken Bow 46, Atoka 27
Third Place
Wright City 34, Clayton 28
Fifth Place
Pocola 33, Antlers 32
Seventh Place
Talihina 44, Haworth 27

Crowder Tournament
Championship
Oktaha 58, Crowder 37
Seventh Place
Canadian 60, Wister 28

Dover Invitational
Championship
Christian Heritage Academy 50, OKC Knights 32
Third Place
Liberty Academy 61, Oklahoma Christian Academy 35
Fifth Place
Geary 49, Dover 42
Seventh Place
Crooked Oak 48, Grace Covenant Academy 31

Durant Tournament
Championship
Fayetteville, Ark. 65, Coweta 51
Third Place
Putnam North 40, Durant 29
Fifth Place
El Reno 41, Westmoore 33

Eastern State/Wilburton
Championship
Bokoshe 39, Howe JV 10
Howe 72, Indianola 69
Third Place
Haileyville 67, Panola 41
Red Oak 44, McCurtain 40

Edmond Tournament
Championship
Edmond North 44, McGuinness 36
Third Place
Anadarko 66, Edmond Memorial 55
Fifth Place
Edmond Santa Fe 55, Jenks 44
Seventh Place
Southmoore 50, Stillwater 39
Elk City Festival
Elgin 52, Elk City 46

Five-County Conference Tournament
Championship
Hammon 65, Merritt 38
Third Place
Sentinel 49, Erick/Sweetwater 41
Fifth Place
Arapaho/Butler (BK) 30, Canute 28

Frontier Tournament
Championship
Frontier 56, Copan 38
Third Place
Newkirk 41, Preston 27
Fifth Place
Garber 57, Morrison 49
Seventh Place
Crescent 37, Coyle 29

Geronimo Tournament
Championship
Fletcher 45, Sterling 30
Third Place
Geronimo 54, Lone Wolf 53
Seventh Place
Frederick 59, Davidson 54

Greenleaf Tournament
Championship
Porum 69, Kinta 62, OT
Third Place
Panama 37, Porter Consolidated 32
Fifth Place
Oaks 52, Braggs 33
Seventh Place
Webbers Falls 40, Gore 38

Harrah Tournament
Championship
Harrah 51, Carl Albert 46, 2OT
Third Place
Del City 44, Choctaw 36
Fifth Place
Putnam City 53, OKC Northeast 44
Seventh Place
Woodward 35, Douglass 16

Henryetta-Wilson Tournament
Championship
Dewar 89, Schulter 48
Third Place
Wewoka 56, Wetumka 43
Fifth Place
Hanna 40, Wilson-Henryetta 23

High Plains Tournament
Championship
Boise City 54, Balko 51
Third Place
Goodwell 47, Felt 34
Tyrone 40, Hardesty 36
Seventh Place
Texhoma JV 44, Yarbrough 25

Hilldale Tournament
Championship
Morris 51, Oklahoma Centennial 36
Third Place
Sallisaw 48, Checotah 44
Fifth Place
Vian 65, Hilldale 47
Seventh Place
OKC Northwest 54, Catoosa 48

Inola Tournament
Championship
Siloam Springs, Ark. 51, Sequoyah Tahlequah 31
Third Place
Wagoner 55, Verdigris 45
Fifth Place
Cascia Hall 41, Oologah 40, OT
Seventh Place
Inola 48, Keys (Park Hill) 45

KOFM Tournament
Championship
Dale 49, Okarche 40
Third Place
Ripley 41, Pioneer-Pleasant Vale 34

Lake Keystone Tournament
Championship
Sand Springs 52, Victory Christian 47
Third Place
Tulsa Webster 35, Tulsa Rogers 27
Fifth Place
Okmulgee 54, Mannford 31

Laverne Tournament
Championship
Forgan 51, Laverne 32

Liberty Tournament
Championship
Chouteau-Mazie 41, Kiefer 38
Third Place
Salina 55, Mounds 42
Fifth Place
Davenport 56, Haskell 40
Seventh Place
Kellyville 44, Liberty 33

Madill Tournament
Championship
Marietta 48, Lindsay, Texas 42
Third Place
Pottsboro, Texas 54, Kingston 41
Fifth Place
Madill 70, Boswell 58

Mooreland Tournament
Third Place
Mooreland 40, Sayre 28
Watonga 71, Timberlake 28
Fifth Place
Vici 43, Fort Supply 40
Seventh Place
Sharon-Mutual 34, Drummond 28

Norman Invitational
Championship
Norman North 36, Shawnee 27
Third Place
Western Heights 47, Southwest (Washburn), Mo. 44
Fifth Place
Muskogee 48, Moore 32
Seventh Place
Ardmore 30, Guthrie 29

Oilton Tournament
Championship
Oilton 49, Glencoe 43
Third Place
Drumright 39, Woodland 25
Fifth Place
Drumright JV 43, Prue 27
Seventh Place
Bristow JV 49, Billings 21

OKC Millwood Tournament
Championship
Dallas Skyline, Texas 61, Millwood 49
Fifth Place
Star Spencer 51, Dallas Roosevelt, Texas 31
Seventh Place
Putnam West 42, Chickasha 19

Oklahoma Baptist Tournament
Championship
Newcastle 36, Tishomingo 29
Third Place
Plainview 71, Chandler 53
Fifth Place
McLoud 56, Tecumseh 35
Seventh Place
Casady 40, Meeker 30

Pond-Creek Tournament
Championship
Pond Creek-Hunter 61, Deer Creek-Lamont 33
Third Place
South Haven, Kan. 54, Waukomis 42

Pontotoc Conference Tournament
Championship
Allen 59, Vanoss 52

Rock Creek Tournament
Championship
OKC Storm 48, Eagletown 25
Third Place
Soper 43, Rock Creek 42
Fifth Place
Victory Life 58, Ft. Towson 30

Silo Tournament
Championship
Carney 79, Silo 45
Third Place
Stuart 50, Calera 40
Fifth Place
Achille 43, Wapanucka 35

Southeast Oklahoma Shootout
Championship
Hulbert 48, Coalgate 14
Third Place
Stigler 49, Eufaula 39
Fifth Place
Valliant 52, Weleetka 39

Southwest Shootout
Third Place
Ryan 45, Temple 27
Fifth Place
Cache JV 51, Duke 32

Sperry Tournament
Championship
Pawhuska 46, Berryhill 36
Third Place
Collinsville 53, Bristow 26

Tahlequah Invitational Tournament
Championship
Union 48, Roland 32
Third Place
Yukon 26, Tahlequah 17
Fifth Place
Stilwell 39, Grove 37
Seventh Place
McLain/TSST 67, OKC U.S. Grant 11

Velma-Alma Tournament
Championship
Amber-Pocasset 53, Healdton 45
Third Place
Rush Springs 48, Bray-Doyle 36
Fifth Place
Verden 32, Velma-Alma 26
Seventh Place
Carnegie 59, Duncan JV 30

Vinita Tournament
Championship
Vinita 57, Pryor 24
Third Place
Tulsa Union JV 58, Dewey 50
Fifth Place
Nowata 51, Southwest (Ludlow), Mo. 20

Wayne Tournament
Stratford 52, Paoli 27
Championship
Wayne 53, Dibble 46

Welch Tournament
Championship
St. Paul, Kan. 44, Ketchum 28
Third Place
Commerce 43, Grove JV 39
Fifth Place
Welch 49, Foyil 39
Seventh Place
Chetopa, Kan. 54, Watts 52

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Lake Keystone Tournament
Seventh Place
Cleveland vs. Cushing