Oklahoma high school basketball scores - Thursday


Friday, February 16th 2007, 7:09 am
By: News On 6


BOYS BASKETBALL

Ardmore 64, Shawnee 46

Bartlesville 62, Sapulpa 43

Bishop Kelley 64, Tahlequah 59

Broken Arrow 42, Tulsa East Central 41

Capitol Hill 50, John Marshall 33

Central 50, Memorial 47

Claremore 70, Skiatook 56

Lawton 86, Duncan 40

Midway 63, Shidler 46

Norman North 72, Edmond Memorial 55

OCSAA State

Class 3A

Christian Heritage 69, Edmond OCA 42

Community Christian 57, Lincoln Christian 42

Class 2A

Lakewood Christian 79, Southwest Christian 65

Lawton Christian 49, Liberty (Shawnee) 48

Regionals

Class B

Area One

Winners Bracket

Fargo 68, Forgan 23

Glencoe 35, Cimarron 24

Leedey 67, Waynoka 50

Shattuck 60, Keyes 38

Losers Bracket

Balko 75, Boise City 57

Oilton 61, Kremlin-Hillsdale 46

Sharon-Mutual 60, Fort Supply 59

Vici 44, Buffalo 35

Area Two

Winners Bracket

Calumet 69, Indiahoma 49

Chattanooga 60, Lookeba-Sickles 50

Gracemont 49, Big Pasture 45

Hammon 67, Arnett 54

Losers Bracket

Arapaho 51, Duke 41

Cement 83, Temple 50

Erick-Sweetwater 45, Blair 37

Grandfield 72, Corn Bible 57

Area Three

Winners Bracket

Boynton-Moton 78, Coyle 65

Earlsboro 83, Mulhall-Orlando 38

Mason 74, Medford 65

Midway 63, Shidler 46

Losers Bracket

Deer Creek-Lamont 50, Graham 24

Lomega 58, Strother 56

McCurtain 73, Wynona 51

Paden 43, Schulter 37

Area Four

Winners Bracket

Red Oak 37, Battiest 25

Stringtown 83, Kiowa 54

Tupelo 57, Ryan 49

Varnum 69, Mill Creek 55

Losers Bracket

Eagletown 55, Coleman 52

Moss 60, Paoli 53

Pittsburg 55, Whitesboro 46

Turner 59, Wapanucka 44

Class A

Area One

Winners Bracket

Beaver 52, Hooker 33

Garber 69, Watts 34

Pioneer-Pleasant Vale 55, Pond Creek-Hunter 41

Ringwood 61, Laverne 56

Losers Bracket

Morrison 62, South Coffeyville 47

Oaks 49, Barnsdall 38

Texhoma 57, Mooreland 37

Timberlake 51, Seiling 49

Area Two

Winners Bracket

Apache 91, Sterling 50

Cyril 45, Ft. Cobb-Broxton 33

Roff 59, Velma-Alma 55

Thomas Custer 35, Okeene 34

Losers Bracket

Alex 59, Fletcher 46

Fox 95, Elmore City 89

Marlow Central 51, Navajo 50

Mountain View-Gotebo 43, Tipton 40

Area Three

Winners Bracket

Frontier 100, Gans 40

Kiefer 59, Wayne 41

Okarche 83, Weleetka 50

Ripley 35, Agra 28

Losers Bracket

Cashion 61, Henryetta Wilson 52

Indiahoma 58, Canton 50

Porter 55, Prue 44

Verden 54, Dewar 37

Area Four

Winners Bracket

Achille 67, Stratford 38

Boswell 76, Allen 43

Howe 63, Wister 55

Wright City 55, Clayton 50

Losers Bracket

New Lima 56, Rattan 55, OT

Quinton 53, Arkoma 31

Rock Creek 71, Crowder 52

Stonewall 65, Caddo 57

GIRLS BASKETBALL

Afton 71, Bluejacket 23

Ardmore 63, Shawnee 55

Bishop Kelley 72, Tahlequah 44

Claremore 69, Skiatook 48

Edmond Memorial 40, Norman North 34

Eisenhower 56, Duncan 35

John Marshall 71, Capitol Hill 42

Memorial 62, Central 39

Putnam City 48, Putnam North 44

Sapulpa 50, Bartlesville 39

Seminole 50, Okemah 49

Tulsa East Central 63, Broken Arrow 30

Regionals

Class B

Area One

Winners Bracket

Cimarron 59, Glencoe 19

Leedey 43, Waynoka 10

Shattuck 68, Keyes 47

Vici 46, Forgan 43

Losers Bracket

Drummond 46, Oilton 37

Gage 36, Buffalo 22

Goodwell 59, Boise City 48

Sharon-Mutual 49, Burlington 32

Area Two

Winners Bracket

Arnett 46, Hammon 44

Calumet 72, Duke 37

Chattanooga 64, Lookeba-Sickles 40

Union City 67, Temple 35

Losers Bracket

Arapaho 75, Indiahoma 39

Big Pasture 50, Gracemont 40

Blair 54, Cheyenne-Reydon 53

Corn Bible Academy 44, Grandfield 38

Area Three

Winners Bracket

Boynton-Moton 68, Dover 59

Deer Creek-Lamont 54, Mason 47

Lomega 63, Strother 35

Shidler 75, McCurtain 64

Losers Bracket

Bokoshe 50, White Oak 45

Covington-Douglas 68, Sasakwa 45

Medford 51, Hanna 42

Paden 49, Schulter 34

Area Four

Winners Bracket

Kiowa 60, Eagletown 53

Pittsburg 43, Red Oak 38

Tupelo 42, Ryan 31

Varnum 51, Paoli 35

Losers Bracket

Butner 56, Wanette 47

LeFlore 53, Battiest 39

Stringtown 46, Coleman 32

Turner 54, Wapanucka 45

Class A

Area One

Winners Bracket

Beaver 54, Texhoma 33

Cherokee 52, Seiling 47

Garber 68, Welch 45

Pond Creek-Hunter 75, Morrison 64

Losers Bracket

Barnsdall 46, Oaks 41

Copan 63, Pioneer-Pleasant Vale 52

Timberlake 37, Laverne 29

Turpin 58, Mooreland 39

Area Two

Winners Bracket

Ft. Cobb-Broxton 60, Cyril 34

Navajo 61, Sentinel 59

Okeene 20, Thomas Custer 18, OT

Roff 42, Velma-Alma 23

Losers Bracket

Alex 49, Ninnekah 47

Bray-Doyle 51, Wilson 32

Merritt 38, Hydro-Eakly 21

Sterling 36, Apache 27

Area Three

Winners Bracket

Cashion 43, Depew 24

Frontier 81, Porter Consolidated 39

Kiefer 55, Wayne 37

Okarche 54, Indianola 18

Losers Bracket

Dewar 59, Macomb 51

Prue 50, Cave Springs 36

Ripley 40, Agra 30

Weleetka 63, Geary 43

Area Four

Winners Bracket

Crowder 50, Wright City 41

Howe 61, Keota 34

New Lima 69, Smithville 47

Stonewall 40, Achille 31

Losers Bracket

Boswell 74, Stuart 33

Caddo 65, Bowlegs 44

Cameron 43, Quinton 26

Clayton 48, Rock Creek 37