Girls High School Basketball Scores


Saturday, March 15th 2003, 12:00 am
By: News On 6


CLASS 1A

Tuesday, March 11

QUARTERFINALS

At St. Olaf College, Northfield

Janesville-Waldorf-Pemberton 62, Elgin-Millville 53

At Concordia College, Moorhead

Hawley 44, Kimball 37

At Gustavus Adolphus College, St. Peter

Fulda 56, East Central 48

At Hibbing Memorial Arena

Fosston 62, Barnum 37

Friday, March 14

SEMIFINALS

At Williams Arena, Minneapolis

Hawley 44, Janesville-Waldorf-Pemberton 43

Fosston 53, Fulda 50

Saturday, March 16

THIRD PLACE

At U of M Sports Pavilion, Minneapolis

Fulda 62, Janesville-Waldorf-Pemberton 56

CHAMPIONSHIP

At Williams Arena

Fosston 48, Hawley 36

CLASS 2A

Tuesday, March 11

QUARTERFINALS

At Mayo Civic Center, Rochester

Rochester Lourdes 53, Belle Plaine 26

At St. Cloud State University, St. Cloud

Albany 51, New London-Spicer 35

At Minnesota State University, Mankato

Breck 61, Worthington 51

At Bemidji High School

Dilworth-Glyndon-Felton 57, Hermantown 39

Friday, March 14

SEMIFINALS

At Williams Arena

Rochester Lourdes 55, Albany 53

Breck 43, Dilworth-Glyndon-Felton 24

Saturday, March 15

THIRD PLACE

At U of M Sports Pavilion

Dilworth-Glyndon-Felton 45, Albany 39

CHAMPIONSHIP

At Williams Arena

Rochester Lourdes 35, Breck 22

CLASS 3A

Tuesday, March 11

QUARTERFINALS

At Midwest Wireless Center, Mankato

Winona 43, Hutchinson 36

At Coon Rapids High School

Minneapolis North 60, North Branch 24

At Concordia-St. Paul University

Prior Lake 32, Simley 19

At Brainerd High School

Duluth East 55, Rocori 45

Thursday, March 13

SEMIFINALS

At Williams Arena

Minneapolis North 35, Winona 27

Duluth East 48, Prior Lake 45

Saturday, March 15

THIRD PLACE

At U of M Sports Pavilion

Winona (16-11) vs. Prior Lake (26-4), 4:30 p.m.

CHAMPIONSHIP

At Williams Arena

Minneapolis North (27-2) vs. Duluth East (28-3), 6:30 p.m.

CLASS 4A

Tuesday, March 11

QUARTERFINALS

At Eden Prairie High School

Eastview 69, Cretin-Derham Hall 35

At Osseo High School

Hopkins 57, Centennial 42

At U of M Sports Pavilion

Woodbury 39, Bloomington Jefferson 26

At Monticello High School

Moorhead 38, Maple Grove 32

Thursday, March 13

SEMIFINALS

At Williams Arena

Eastview 63, Hopkins 45

Woodbury 57, Moorhead 51, 3 p.m.

Saturday, March 15

THIRD PLACE

At U of M Sports Pavilion

Hopkins (27-3) vs. Moorhead (24-4), 6:30 p.m.

CHAMPIONSHIP

At Williams Arena

Eastview (29-1) vs. Woodbury (28-0), 8:30 p.m.