Scores from the Oklahoma high school basketball tournaments:


Friday, March 9th 2001, 12:00 am
By: News On 6


CLASS 6A

Boys

Quarterfinals

At Sapulpa High School

Tulsa Union 68, Putnam City North 59

Broken Arrow 67, Norman North 40

Putnam City 59, Tulsa Memorial 40

Midwest City 69, Jenks 55

Semifinals

Friday

At Mabee Center

Broken Arrow vs. Putnam City, 1 p.m.

Tulsa Union vs. Midwest City, 2:30 p.m.

Championship

Saturday

8:45 p.m., at Mabee Center

Girls

Quarterfinals

At Union High School

Jenks 79, Norman 65

Tahlequah 60, Putnam City 37

Edmond Memorial 64, Muskogee 45

Putnam City North 72, Broken Arrow 58

Semifinals

Friday

At Union High School

Tahlequah vs. Putnam City North, 8:30 p.m.

Jenks vs. Edmond Memorial, 7 p.m.

Saturday

Championship

2:45 p.m. at Mabee Center

CLASS 5A

Boys

Quarterfinals

At Mabee Center

John Marshall 78, Tulsa McLain 60

Ada 61, Ardmore 53

Southeast 77, Tulsa Central 69

Tulsa Washington 60 vs Douglass 56

Semifinals

Friday

At Mabee Center

Tulsa Washington vs. Southeast, 6 p.m.

Ada vs. John Marshall, 11:30 a.m.

Championship

Saturday

1 p.m. at Mabee Center

Girls

Quarterfinals

At Broken Arrow High School

Catoosa 40, Duncan 31

Claremore 71, Altus 39

Ardmore 59, Bishop Kelley 47

Woodward 49 vs Ada 23

Semifinals

Friday

At Mabee Center

Claremore vs. Ardmore, 7:30 p.m.

Catoosa vs. Woodward, 9 p.m.

Championship

Saturday

7 p.m. at Mabee Center

CLASS 4A

Boys

Quarterfinals

At State Fair Arena

Bishop McGuinness 63, Skiatook 45

Idabel 67, Okmulgee 46

Stilwell 51, Anadarko 48

Victory Christian 71, Star Spencer 63

Semifinals

Friday

At State Fair Arena

Bishop McGuinness vs. Stilwell, 7:30 p.m.

Idabel vs. Victory Christian, 9 p.m.

Championship

Saturday

9:15 p.m Saturday at State Fair Arena

Girls

Quarterfinals

At Oklahoma City University

Anadarko 46, Star Spencer 30

Piedmont 55, Cushing 49

Bristow 66, Jay 62

Idabel 37, Fort Gibson 33

Semifinals

Friday

At State Fair Arena

Anadarko vs. Bristow, 1 p.m.

Piedmont vs. Idabel, 6 p.m.

Championship

Saturday

2:15 p.m. at State Fair Arena

CLASS 3A

Boys

Quarterfinals

At Southern Nazarene University

Meeker 63, Oktaha 43

Bethany 62, Alva 58

Pawnee 49, Beggs 43

Eufaula 49, Lindsay 47

Semifinals

Friday

At Southern Nazarene University

Eufaula vs. Pawnee, 7 p.m.

Bethany vs. Meeker, 3:30 p.m.

Championship

Saturday

12:30 p.m. at State Fair Arena

Girls

Quarterfinals

At Midwest City High School

Sequoyah-Tahlequah 57, Chisholm 44

Savanna 68, Millwood 41

Chandler 54, Hartshorne 31

Bethel 84 vs. Colcord 47

Semifinals

Friday

At Southern Nazarene University

Bethel vs. Chandler, 8:30 p.m.

Sequoyah-Tahlequah vs. Savanna, 2 p.m.

Championship

Saturday

5:45 p.m. at State Fair Arena

CLASS 2A

Boys

Quarterfinals

At Edmond Santa Fe HS

Preston 70, Thomas 59

Mt. Saint Mary 77, Washington 52

Yale 68, Clayton 62

Carnegie 72, Gore 56

Semifinals

Friday

At State Fair Arena

Mt. Saint Mary vs. Yale, 11:30 a.m.

Carnegie winner vs. Preston

Championship

Saturday

10:45 a.m. at State Fair Arena

Girls

Quarterfinals

At UCO (Edmond)

Velma-Alma 68, Oklahoma Christian 56

Depew 63, Warner 60

Washington 46, Thomas 28

Kansas 46, Latta 33

Semifinals

Friday

At UCO (Edmond)

Kansas vs. Washington, 8:30 p.m.

Depew winner vs. Velma Alma, 7 p.m.

Championship

Saturday

7:30 p.m. at State Fair Arena