Oklahoma High School Basketball Scores (Friday_


Saturday, February 17th 2007, 3:01 pm
By: News On 6


BOYS BASKETBALL

Bartlesville 59, Stillwater 46

Bishop Kelley 59, Coweta 32

Broken Arrow 74, Owasso 37

Carl Albert 81, Noble 42

Catoosa 56, Skiatook 52

Choctaw 46, Mustang 44

Edmond Memorial 63, Westmoore 55

Edmond Santa Fe 76, Yukon 68, OT

Eisenhower 77, Ardmore 66

Harrah 57, Guthrie 52

Jenks 68, Bixby 63

Lawton Mac 96, Altus 62

McAlester 51, Durant 45

Miami 67, Pryor 41

Midwest City 68, Enid 52

Moore 61, Norman 52

Norman North 56, Del City 45

Putnam City 76, Putnam West 43

Putnam North 61, Edmond North 51

Sand Springs 55, Ponca City 51

Shawnee 49, Western Heights 40

Tulsa Edison 77, Central 75, OT

Tulsa Hale 64, Booker T. Washington 61

Union 77, Muskogee 43

Class 2A

Area One

District One Championship

Hollis 55, Sayre 40

District Two Championship

Mangum 39, Burns Flat-Dill City 26

District Five Championship

Hennessey 69, Hinton 37

District Six Championship

Rush Springs 70, Empire 37

Area Two

District One Championship

Oklahoma Christian Academy 93, John Wesley 32

District Two Championship

Amber-Pocasset 63, Minco 53

District Five Championship

Silo 65, Colbert 29

District Six Championship

Latta 61, Konawa 40

Area Three

District One Championship

Tonkawa 45, Oklahoma Bible 33

District Two Championship

Dale 61, Wellston 39

District Five Championship

Mounds 90, Yale 31

District Six Championship

Warner 65, Gore 44

Area Four

District One Championship

Pocola 72, Panama 45

District Two Championship

Hulbert 67, Salina 60

District Five Championship

Oktaha 53, Liberty 45

District Six Championship

Class 3A

Area One

District One Championship

Hobart 67, Frederick 47

District Two Championship

Riverside 73, Bethany 66

District Five Championship

Davis 71, Bethel 70, OT

District Six Championship

Newcastle 63, Seeworth Academy 53

Area Two

District One Championship

Millwood 81, Little Axe 29

District Two Championship

Alva 77, Newkirk 51

District Five Championship

Kingfisher 54, Jones 48, OT

District Six Championship

Morris 48, Stroud 37

Area Three

District One Championship

Verdigris 83, Pawhuska 53

District Two Championship

Keys (Park Hill) 49, Beggs 38

District Five Championship

Adair 77, Wyandotte 35

District Six Championship

Chelsea 61, Sperry 54

Area Four

District One Championship

Chouteau-Mazie 52, Henryetta 35

District Two Championship

Kingston 61, Tishomingo 35

District Five Championship

Sequoyah Tahlequah 91, Colcord 48

District Six Championship

Spiro 57, Wilburton 43

Class 4A

Area One

District One Championship

Woodward 65, Clinton 54

District Two Championship

Elgin 68, Marlow 34

District Five Championship

Star Spencer 118, Edmond Santa Fe 41

District Six Championship

Byng 54, Madill 41

Area Two

District One Championship

Weatherford 42, McLoud 37

District Two Championship

McGuinness 82, Blanchard 41

District Five Championship

OKC Northeast 68, Classen 44

District Six Championship

Wagoner 74, Inola 53

Area Three

District One Championship

McLain/TSST 70, Tulsa Webster 65

District Two Championship

Sequoyah-Claremore 61, Metro Christian 57

District Five Championship

Douglass 47, Piedmont 45

District Six Championship

Dewey 65, Blackwell 46

Area Four

District One Championship

Victory Christian 65, Cascia Hall 48

District Two Championship

Fort Gibson 81, Hilldale 44

District Five Championship

Bristow 55, Okmulgee 51

District Six Championship

Idabel 39, Broken Bow 38

Class A

Area One

Losers Bracket

Hooker 57, Timberlake 52

Laverne 39, Texhoma 34

Morrison 67, Watts 61

Oaks 64, Pond Creek-Hunter 60

Area Two

Losers Bracket

Ft. Cobb-Broxton 85, Fox 70

Okeene 71, Marlow Central 33

Sterling 60, Mountain View-Gotebo 50

Velma-Alma 52, Alex 41

Area Three

Losers Bracket

Agra 73, Porter 29

Cashion 61, Gans 45

Indianola 54, Wayne 44

Verden 58, Weleetka 54

Area Four

Losers Bracket

New Lima 67, Stratford 57

Quinton 58, Clayton 54

Rock Creek 63, Wister 55

Stonewall 57, Allen 35

Class B

Area One

Losers Bracket

Cimarron 54, Sharon-Mutual 41

Forgan 46, Balko 35

Oilton 51, Waynoka 49

Vici 85, Keyes 48

Area Two

Losers Bracket

Arapaho 53, Arnett 42

Erick-Sweetwater 70, Indiahoma 59

Grandfield 51, Big Pasture 50

Lookeba-Sickles 96, Cement 69

Area Three

Losers Bracket

Coyle 77, McCurtain 48

Deer Creek-Lamont 52, Mulhall-Orlando 48

Medford 55, Lomega 51

Paden 61, Shidler 47

Area Four

Losers Bracket

Battiest 48, Moss 45

Eagletown 64, Ryan 49

Kiowa 62, Turner 60

Mill Creek 75, Pittsburg 49

GIRLS BASKETBALL

Booker T. Washington 63, Tulsa Hale 38

Carl Albert 62, Noble 41

Catoosa 49, Skiatook 42

Claremore 64, Tahlequah 29

Coweta 57, Bishop Kelley 50, OT

Del City 43, Norman North 25

Edmond Santa Fe 69, Yukon 35

El Reno 34, Chickasha 33

Enid 56, Midwest City 53

Harrah 56, Guthrie 25

Jenks 70, Bixby 51

Lawton 64, Duncan 30

Lawton Mac 36, Altus 32

McAlester 63, Durant 46

Mustang 67, Choctaw 56

Norman 61, Moore 26

Owasso 49, Broken Arrow 37

Putnam North 72, Edmond North 57

Putnam West 70, Putnam City 57

Sand Springs 57, Ponca City 45

Stillwater 34, Bartlesville 31

Tulsa Edison 80, Central 39

Union 65, Muskogee 51

Western Heights 39, Shawnee 32

Westmoore 48, Edmond Memorial 43

Class 2A

Area One

District One Championship

Hollis 51, Sayre 43

District Two Championship

Mangum 45, Burns Flat-Dill City 34

District Five Championship

Hennessey 69, Hinton 50

District Six Championship

Empire 40, Rush Springs 35

Area Two

District One Championship

Oklahoma Christian School 2, John Wesley 0

District Two Championship

Amber-Pocasset 73, Minco 40

District Five Championship

Colbert 33, Silo 22

District Six Championship

Konawa 58, Latta 57

Area Three

District One Championship

Oklahoma Bible 34, Tonkawa 26

District Two Championship

Dale 54, Wellston 33

District Five Championship

Mounds 45, Yale 34

District Six Championship

Warner 50, Gore 46

Area Four

District One Championship

Pocola 88, Panama 26

District Two Championship

Hulbert 62, Salina 33

District Five Championship

Oktaha 88, Liberty 31

District Six Championship

Quapaw 28, Fairland 21

Class 3A

Area One

District One Championship

Hobart 71, Frederick 37

District Two Championship

Bethany 54, Riverside 27

District Five Championship

Bethel 55, Davis 43

District Six Championship

Newcastle 74, Seeworth Academy 25

Area Two

District One Championship

Little Axe 55, Millwood 51

District Two Championship

Alva 42, Newkirk 40

District Five Championship

Kingfisher 60, Jones 38

District Six Championship

Stroud 56, Morris 40

Area Three

District One Championship

Verdigris 68, Pawhuska 33

District Two Championship

Keys (Park Hill) 32, Beggs 30

District Five Championship

Adair 69, Wyandotte 38

District Six Championship

Chelsea 48, Sperry 44

Area Four

District One Championship

Chouteau-Mazie 57, Henryetta 26

District Two Championship

Tishomingo 49, Kingston 26

District Five Championship

Sequoyah Tahlequah 88, Colcord 22

District Six Championship

Wilburton 57, Spiro 45

Class 4A

Area One

District One Championship

Clinton 58, Woodward 44

District Two Championship

Elgin 54, Marlow 25

District Five Championship

Star Spencer 72, Edmond Santa Fe 20

District Six Championship

Byng 61, Madill 39

Area Two

District One Championship

Weatherford 62, McLoud 20

District Two Championship

McGuinness 48, Blanchard 38

District Five Championship

OKC Northeast 58, Classen 29

District Six Championship

Inola 48, Wagoner 45

Area Three

District One Championship

McLain/TSST 43, Tulsa Webster 33

District Two Championship

Metro Christian 63, Sequoyah-Claremore 39

District Five Championship

Piedmont 54, Douglass 35

District Six Championship

Blackwell 63, Dewey 53

Area Four

District One Championship

Cascia Hall 42, Victory Christian 38

District Two Championship

Fort Gibson 67, Hilldale 45

District Five Championship

Bristow 61, Okmulgee 38

District Six Championship

Idabel 23, Broken Bow 22

Class A

Area One

Losers Bracket

Copan 52, Welch 45

Morrison 57, Barnsdall 46

Seiling 49, Turpin 39

Texhoma 44, Timberlake 41

Area Two

Losers Bracket

Cyril 42, Bray-Doyle 37

Sentinel 48, Merritt 45

Thomas Custer 41, Sterling 32

Velma-Alma 55, Alex 43

Area Three

Losers Bracket

Depew 56, Prue 29

Indianola 65, Dewar 56

Ripley 59, Porter Consolidated 34

Weleetka 59, Wayne 58

Area Four

Losers Bracket

Achille 43, Boswell 26

Cameron 49, Wright City 38

Keota 42, Clayton 24

Smithville 64, Caddo 44

Class B

Area One

Losers Bracket

Drummond 30, Waynoka 24

Gage 44, Keyes 42

Glencoe 50, Sharon-Mutual 32

Goodwell 49, Forgan 42

Area Two

Blair 44, Duke 37

Corn Bible Academy 46, Temple 27

Hammon 37, Arapaho 35

Lookeba-Sickles 38, Big Pasture 30

Area Three

Losers Bracket

Dover 98, Bokoshe 46

Mason 61, Covington-Douglas 40

McCurtain 76, Paden 72

Medford 44, Strother 36

Area Four

Losers Bracket

Eagletown 73, Turner 36

LeFlore 56, Paoli 44

Red Oak 49, Butner 39

Stringtown 28, Ryan 22

OCSAA State

Class 3A

Community Christian 53, Lincoln Christian 39

Wright Christian 55, Edmond OCA 46

Class 2A

Lawton Christian 55, Wesleyan Christian 41

Liberty (Shawnee) 80, Lakewood Christian 49