Oklahoma High School Basketball Scores (Friday)


Saturday, February 10th 2007, 3:10 pm
By: News On 6


Adair 77, Colcord 29

Alva 64, Blackwell 44

Atoka 54, Savanna 51

Bartlesville 58, Owasso 50

Berryhill 88, Nowata 73

Bethel 78, McLoud 64

Bixby 52, Bishop Kelley 46

Checotah 64, Haskell 61

Chisholm 55, Watonga 48

Cimarron 54, Aline-Cleo 31

Claremore 79, Skiatook 51

Clinton 69, Cordell 67

Collinsville 71, Cleveland 41

Commerce 58, Fairland 33

Cushing 62, Bristow 48

Deer Creek-Lamont 61, Wakita 41

Dewey 65, Sperry 41

Durant 38, Byng 37

Fort Gibson 97, Hilldale 33

Fort Supply 56, Burlington 53

Foyil 47, Salina 30

Gore 63, Central Sallisaw 42

Guthrie 64, Shawnee 63

Hennessey 68, Burns Flat-Dill City 54

Idabel 44, Broken Bow 42

Inola 74, Sequoyah-Claremore 65

Jenks 68, Muskogee 30

Kingfisher 46, Weatherford 39

Kremlin-Hillsdale 46, Drummond 43, OT

Lincoln Christian 47, Oklahoma Bible 33

Lomega 48, Covington-Douglas 39

Mannford 61, Glenpool 41

McLain/TSST 58, Booker T. Washington 56

Miami 53, Locust Grove 49

Morris 60, Preston 58

Morrison 53, Olive 48

Mounds 73, Summit Christian, Texas 46

Mountain View-Gotebo 59, Hydro-Eakly 58

Norman 50, Enid 41

Okay 83, Warner 58

Okemah 63, Henryetta 50

Oktaha 52, Wyandotte 31

Pawnee 91, Hominy 58

Perkins-Tryon 59, Prague 45

Pocola 53, Wilburton 46

Porter Consolidated 85, Cave Springs 80

Porum 57, Panama 54

Poteau 59, Stilwell 57

Pryor 59, Oologah 55

Putnam North 77, Yukon 46

Quapaw 29, Oklahoma Union 25

Rattan 62, Smithville 44

Roland 69, Sallisaw 57

Rush Springs 57, Dibble 34

Sand Springs 73, Stillwater 62

Sapulpa 52, Ponca City 41

Seiling 57, Waukomis 35

Sequoyah Tahlequah 64, Coweta 33

Stigler 73, Hartshorne 54

Tahlequah 65, Catoosa 31

Tecumseh 55, Seminole 45

Timberlake 79, Cherokee 49

Tonkawa 67, Yale 44

Tulsa East Central 64, Memorial 61

Tulsa Edison 72, Tulsa Hale 68

Tulsa Rogers 74, Central 69

Valliant 78, Hugo 62

Vanoss 50, Konawa 45

Verdigris 85, Chelsea 35

Vian 60, Keys (Park Hill) 34

Victory Christian 66, Tulsa Webster 39

Wagoner 59, Chouteau-Mazie 49

Waynoka 50, Freedom 34

Wellston 58, Liberty 50, OT

Westville 48, Kansas 43

Wilson-Henryetta 66, Depew 55

Match Play Tournament

Blanchard 79, Little Axe 27

Marlow 44, Bridge Creek 43

Purcell 49, Lexington 39

Area One

District One

Keyes 46, Felt 38

District Two

Buffalo 50, Tyrone 36

Forgan 67, Hardesty 29

District Three

Vici 97, Gage 61

District Four

Balko 62, Goodwell 56

District Five

Fort Supply 59, Burlington 53

Waynoka 60, Freedom 24

District Six

Cimarron 54, Aline-Cleo 31

Kremlin-Hillsdale 46, Drummond 43

District Seven

Oilton 66, Billings 41

District Eight

Sharon-Mutual 2, Taloga 0

Area Two

District One

Arnett 2, Butler 0

Erick/Sweetwater 48, Cheyenne-Reydon 44

District Two

Arapaho 57, Canute 47

Calumet 87, Washita Heights 41

District Three

Duke 51, Olustee 50

Indiahoma 75, Eldorado 29

District Four

Hammon 101, Lone Wolf 51

District Five

Corn Bible Academy 69, Binger-Oney 59

District Six

Temple 61, Davidson 55

District Seven

Cement 65, Union City 62

District Eight

Grandfield 66, Geronimo 48

Area Three

District Three

McCurtain 63, Kinta 48

Midway 78, Bokoshe 57

District Two

Boynton-Moton 115, Braggs 48

Schulter 55, Webbers Falls 51

District Three

Coyle 62, Dover 52

Paden 51, Carney 37

District Four

Wynona 64, Bluejacket 32

District Five

Lomega 48, Covington-Douglas 39

District Six

Deer Creek-Lamont 61, Wakita 41

Medford 68, Braman 39

District Seven

Graham 49, Dustin 22

Mason 68, Hanna 33

District Eight

Earlsboro 91, Sasakwa 17

Strother 48, Maud 31

Area Four

District One

Moss 53, Calvin 36

Varnum 82, Butner 53

District Two

Battiest 56, Buffalo Valley 44

District Three

Red Oak 81, Panola 41

Whitesboro 60, LeFlore 56

District Four

Mill Creek 60, Wanette 38

Paoli 64, Asher 54

District Five

Wapanucka 71, Milburn 34

District Six

Coleman 53, Bennington 34

Kiowa 57, Caney 25

District Seven

Stringtown 80, Olney 20

District Seven Championship

Eagletown 72, Moyers 46

District Eight

Ryan 71, Thackerville 26

Class A

Area One

District One

Hooker 50, Turpin 36

District Two

Seiling 57, Waukomis 35

District Three

Timberlake 79, Cherokee 49

District Five

South Coffeyville 59, Copan 52

District Six

Barnsdall 50, Woodland 47

District Eight

Morrison 53, Olive 48

Area Two

District One

Mountain View-Gotebo 59, Hydro-Eakly 58

District Two

Central High 55, Sentinel 45

District Three

Navajo 53, Waurika 51

District Four

Tipton 55, Merritt 45

District Five

Ft. Cobb-Broxton 63, Ninnekah 38

District Six

Elmore City 60, Wilson 34

District Seven

Fox 85, Bray-Doyle 67

District Eight

Cyril 73, Maysville 31

Area Three

District Two

Dewar 47, Canadian 40

District Three

Wayne 57, Macomb 38

District Four

Weleetka 69, Wetumka 64

District Five

Prue 70, Dove Academy 20

District Six

Wilson-Henryetta 66, Depew 55

District Seven

Cashion 52, Davenport 46

District Eight

Porter Consolidated 85, Cave Springs 80

Area Four

District One

Allen 63, Stuart 57

District Two

Stonewall 94, Bowlegs 47

District Three

Caddo 65, Soper 56

District Four

Rattan 62, Smithville 44

District Five

Crowder 58, Haileyville 35

District Six

Wister 64, Keota 57

District Seven

Arkoma 69, Cameron 42

District Eight

Rock Creek 66, Ft. Towson 46

Southwest Preparatory Conference Tournament

Division I

Dallas St. Mark's 55, Holland Hall 44

Holland Hall 45, 40

GIRLS BASKETBALL

Adair 76, Colcord 34

Alva 49, Blackwell 44

Berryhill 78, Nowata 21

Bishop Kelley 71, Bixby 48

Boswell 43, Rattan 39

Bristow 41, Cushing 31

Chisholm 49, Watonga 39

Chouteau-Mazie 74, Wagoner 43

Claremore 58, Skiatook 30

Clinton 47, Cordell 36

Collinsville 65, Cleveland 24

Commerce 60, Fairland 53

Dale 56, Meeker 40

Depew 65, Wilson-Henryetta 21

Dewey 89, Sperry 48

Durant 51, Byng 36

Fort Gibson 64, Hilldale 37

Gore 50, Central Sallisaw 33

Grove 45, Vinita 43

Harrah 76, Western Heights 24

Haskell 57, Checotah 55

Hennessey 44, Burns Flat-Dill City 31

Henryetta 38, Okemah 21

Hobart 56, Hollis 47

Idabel 55, Broken Bow 30

Jenks 61, Muskogee 42

Kansas 57, Westville 32

Kellyville 43, Eufaula 36

Keys (Park Hill) 60, Vian 25

Konawa 59, Vanoss 26

Locust Grove 53, Miami 39

Mannford 59, Glenpool 40

Mounds 89, Summit Christian, Texas 28

Norman 58, Enid 48

Oklahoma Bible 51, Lincoln Christian 30

Oktaha 63, Wyandotte 17

Owasso 57, Bartlesville 44

Pawnee 67, Hominy 39

Perkins-Tryon 34, Prague 30

Pocola 48, Wilburton 35

Porum 55, Panama 43

Preston 57, Morris 22

Pryor 66, Oologah 56

Quapaw 54, Oklahoma Union 52

Roland 67, Sallisaw 44

Rush Springs 62, Dibble 44

Salina 39, Foyil 36

Savanna 54, Atoka 44

Seminole 43, Tecumseh 42

Sequoyah Tahlequah 56, Coweta 40

Sequoyah-Claremore 46, Inola 33

Stillwater 46, Sand Springs 41

Stilwell 65, Poteau 46

Tahlequah 58, Catoosa 27

Tonkawa 61, Yale 38

Tulsa East Central 81, Memorial 46

Tulsa Edison 76, Tulsa Hale 27

Tulsa Rogers 49, Central High 33

Union 63, Broken Arrow 29

Valliant 62, Hugo 34

Verdigris 65, Chelsea 50

Victory Christian 53, Tulsa Webster 37

Walters 57, Empire 42

Warner 45, Okay 39

Weatherford 41, Kingfisher 38, OT

Wellston 63, Liberty 38

Match Play Tournament

Lexington 48, Bridge Creek 45

Marlow 32, Pauls Valley 30

Tuttle 53, Lindsay 46

Area One

District One

Turpin 53, Hooker 36

District Two

Laverne 54, Waukomis 31

District Three

Timberlake 65, Ringwood 32

District Five

Copan 47, South Coffeyville 38

District Six

Barnsdall 73, Woodland 41

District Seven

District Eight

Pioneer-Pleasant Vale 70, Olive 45

Area Two

District One

District Two

Apache 57, Central High 46

District Three

Sterling 52, Waurika 35

District Four

Thomas Custer 57, Tipton 16

District Five

Ninnekah 44, Fletcher 30

District Six

Wilson 55, Elmore City 45

District Seven

District Eight

Cyril 69, Maysville 19

Area Three

District One

Geary 48, Canton 47, OT

District Two

Kiefer 69, Canadian 33

District Three

District Four

Indianola 69, Wetumka 43

District Five

Prue 95, Dove Academy 2

District Six

Depew 65, Wilson-Henryetta 21

District Seven

Agra 44, Davenport 38

District Eight

Cave Springs 53, Gans 36

Area Four

District One

Stuart 64, Allen 60

District Two

Bowlegs 56, Stratford 46

District Three

Achille 39, Soper 23

District Four

Boswell 43, Rattan 39

District Five

Clayton 57, Haileyville 20

District Six

Quinton 57, Wister 44

District Seven

Cameron 53, Arkoma 16

District Eight

Rock Creek 52, Ft. Towson 19

Class B

Area One

District One

District Three

Gage 48, Fargo 38

District Seven

Oilton 69, Billings 31

District Eight

Area Two

District Five

Corn Bible Academy 42, Binger-Oney 37

District Six

Temple 35, Davidson 34

District Seven

Gracemont 51, Cement 32

District Eight

Chattanooga 44, Geronimo 38

Area Three

District Five

Covington-Douglas 54, Mulhall-Orlando 34

Area Four

District Two

Battiest 45, Buffalo Valley 34

District Five

Wapanucka 62, Milburn 41

Southwest Preparatory Conference Tournament

Division I

Houston Kinkaid 30, OKC Casady 27

OKC Casady 54, Austin St. Stephen's 29

Division II

Holland Hall 51, San Antonio St. Mary's 35